Baňkování

BAŇKOVÁNÍ, MASÁŽ BAŇKAMI

Baňková masáž je starověká čínská metoda. V západních zemích se používá hlavně k léčbě pohybového aparátu v Číně ji však používají k léčení a prevenci různých onemocnění (zažívací a vylučovací systém, atp.).

Při baňkování nebo léčbě baňkou přikládáme kulovité nádobky na pokožku těla.  V baňce se vytvoří podtlak, který způsobí její přisátí. Baňka silným podtlakem v místě působení přivodí silné prokrvení, prohřátí a okysličení dané oblasti. Tím dochází k odplavení nahromaděných škodlivin, úlevě při bolestech zad a k úpravě funkce příslušného vnitřního orgánu. Podtlak má však za následek popraskání jemných vlásečnic a vzniká malý krevní výron zřetelný jako modřina. Je mělký a za pár dní se vstřebá (rychlost vstřebávání je individuální, s častějším opakováním aplikace se zkracuje). Působení baňkou pozitivně ovlivňuje také pochody látkové výměny v přilehlém okolí a stimulujeme imunitu organismu.

Baňkování působí jednak mechanicky – tělo se prokrví, prokysličí, uvolní, reflexně – obnovuje správnou funkci vnitřních orgánů a ovlivňuje lymfatický systém – z těla se odplaví velké množství škodlivin.

Indikace

  • Z těla se lymfatickým systémem a potními žlázami odplavují nečistoty (metabolity)
  • Tkáň se prokrví, dochází k pročistění krve a zlepšení krevního oběhu.
  • Tkáň se prohřeje a prokrví a zatuhlý sval se intenzivně uvolní a odstraní se bolest.
  • Dochází k nabuzení imunitního systému, urychlí se látková výměna ve svalech
  • V jednotlivých oblastech pozitivně ovlivňujeme funkci vnitřních orgánú např.: plíce, slezina, žaludek
  • V oblasti šíje můžeme docílit např. zmírnění bolestí hlavy, oddálení migrén.
  • V oblasti hrudní páteře pomáháme při suchém kašli, zánětu průdušek, astmatu, ovlivňujeme horečku, spouští se pocení při nachlazení.
  • V oblasti bederní páteře např. pozitivně stimulujeme při potížích s ledvinami, odstraňuje bolest při menstruaci.

Kontraindikace

Baňkování není vhodné pro lidi s onemocněním krve (špatná srážlivost, hemofilie, trombozy), u lidí s nádorovým onemocněním, u klientů trpících těžkými psychickými poruchami. Baňkování není vhodné u starých osob a ve stavech těžkého vyčerpání. Dále se nesmí provádět u onemocnění kůže (plísně, záněty, vředy, akné, ekzémy, odřeniny, pohmožděniny, rány). Z pohledu čínské medicíny se nebaňkuje při yangových stavech onemocnění (otoky, vodnatost).

Po masáži

Po baňkování byste se měli cítit uvolnění, prohřátí, energeticky povzbuzení. Jelikož po baňkování vznikají mírné krevní výrony  doporučuje se do vymizení nevystavovat pokožku přímému slunci nebo působení v soláriu.